PL
EN

Fondant
Sprzedany za: 3 600 €

rasa

Polski koń szlachetny półkrwi

data urodzenia

17.02.2019 r.

maść

kasztanowata

Obdarzony lekkością w kłusie i niesamowitą siłą nośną zadu ogierek Fondant, to syn hanowerskiego ogiera Fürst Sav, uznanego przez komisję westfalskiego związku hodowlanego w 2015 r. Dwa lata później potwierdził swą klasę zdobywając II miejsce w Mistrzostwach Polski Młodych Koni w kategorii 4-latków, uzyskując noty przekraczające 9,0 pkt (w tym z oceną 9,5 pkt za galop!).

Jasne punkty jego rodowodu to inbredy na znakomitości hodowlane jakimi bez wątpienia są - Florestan I (4x3) oraz Donnerhall (5x4). Jego ojciec, ogier Foundation, podczas testu 30-dniowego otrzymał dwie 10-tki za kłus i galop, 9,5 pkt za charakter i chęć do współpracy, a za jezdność 9,25 pkt! Ogiera Foundation wyróżnia obszerność i świetna motoryka chodów z doskonałą pracą zadu oraz wyśmienity charakter. Obecnie z sukcesami startuje na poziomie Grand Prix. W gronie jego potomków znajduje się wicemistrz Świata Młodych Koni w kategorii koni 5-letnich, licencjonowany ogier Ferrari old z oferty Helgstrand Dressage.

„Poprawna, w bardzo dobrym typie i świetnie ruszająca się” – tak o swojej klaczy Falanbergia, matce ogierka Fondant mówi jej hodowca Paweł Mazurek. Do Falanbergia wywodzi się z rodziny świetnie ruszającej się klaczy Famfara (po Izotop m) i jest córką ogiera Insider, championa związku oldenburskiego w 1991 roku, który uzyskał 18 licencji hodowlanych w całej Europie. Pozostawił dużą ilość utalentowanych koni ujeżdżeniowych, takich jak Tiwernel, Major, Panna Nikt, Pikaria, Tin Rock, Parisa (obecnie w Szwecji), Floretino, Sellama – brązowa medalistka koni 4-letnich pod Karoliną Mazurek, licencjonowany ogier Brentino.

Insider jest synem zasłużonego dla hodowli niemieckiej angloarabskiego ogiera Inschallah, który okazał się, jak jego syn, reproduktorem wszechstronnym, a w hodowli pozostawił m.in. klacz Elektia V, matkę dwóch wybitnych licencjonowanych ogierów – Rohdiamant i Royal Diamond.

Fondant to bez wątpienia dowód ogromnego postępu, jaki dokonał się w hodowli koni ujeżdżeniwych na przestrzeni ostatnich lat. Świetne możliwości ruchowe, poparte doskonałą pracą zadu i zjawiskowa samcza budowa pokazują, iż ogierek ten odziedziczył po swoich wspaniałych przodkach wszystko co najlepsze, a droga do sukcesu stoi przed nim otworem.

Ojciec Źrebaka

Fürst Sav

Falanbergia

Foundation

Fürstin

Insider

Fara sp

Fidertanz

Donna Dorta

Fürst Heinrich

Verdena

Inschallah AA

Blanke Welt

Lord Alexander

Famfara

Hodowca

Paweł Mazurek

W rodzinie Mazurków hodowla koni jest tradycją i została zapoczątkowana przez Kazimierza Mazurka, który urodził się na Kresach Wschodnich , gdzie jego ojciec hodował konie remontowe dla wojska. Zaraz po wojnie rodzina przeprowadziła się na Dolny Śląsk, gdzie w 1968 roku Kazimierz kupił obecne gospodarstwo, które początkowo specjalizowało się w hodowli bydła mlecznego, jednakże z czasem przebranżowiło się już wyłącznie na hodowlę koni.

Z upływem czasu gospodarstwo hodowlane zmieniło specjalizację z koni rasy śląskiej na szlachetne w typie użytkowym wierzchowym. Prawdziwy rozwój stadniny przypada na przełom lat siedemdziesiątych – osiemdziesiątych, kiedy to przez ostrą selekcje i ustalenie typu hodowlanego, uzyskano przepiękne, liczące kilkadziesiąt sztuk stado kolorowe. Kontynuacją hodowli od 1990 r. zajął się Paweł Mazurek, który z czasem odszedł od koni kolorowych, wprowadzając ujednolicenie pod względem maści oraz poprzez dobór odpowiednich ogierów uzupełnia stado matek, które dziś liczy 12 klaczy, będących przedstawicielkami trzech rodzin: kl. Famfara (Izotop x Fikus), kl. Paria (Prom x Elixir xx) i kl. Serbia (Sawoy x Elixir xx).

Każda z tych matek to przemyślane skojarzenie, które jest wynikiem ciężkiej pracy i wieloletniego doświadczenia. Fundament naszej hodowli tworzą konie ras rodzimych, które w połączeniu z zachodnimi reproduktorami dały rzeszę wspaniałego potomstwa, odnoszącego sukcesy sportowe w kraju i za granicą.